Jak hodnotí debaty Daniela Písařovicová?

Danielo, jste zkušená moderátorka, která má za sebou množství nejrůznějších předvolebních besed s politiky. Nyní jste moderovala simulované TV debaty se studenty středních škol. Jak se Vám simulace líbily?

Líbily. Většina ze studentů nepodcenila přípravu a do své role se naprosto vžila. Zkoušela jsem si sebe samu představit v jejich věku a obávám se, že bych něco podobného nezvádla. Argumentačně bych určitě pohořela, o znalostech ani nemluvě… Klobouk dolů přede všemi, kteří se nebáli do debat jít.

Studenti zastupovali v každé debatě tři modelové názorové proudy. Myslíte, že se svých rolí zhostili dobře, nebo bylo patrné, že občas vnitřně bojují s obhajobou předem určené pozice a vlastním názorem?

To mi vůbec nepřišlo.  Ale přemýšlela jsem nad tím, že je jednodušší prát se za něco, čemu věříte. Než obhajovat to, co je vašemu smýšlení na hony vzdálené. Všechny argumenty se totiž pak musíte naučit a nejdou z Vás spontánně.

Kdybyste měla porovnat debaty s politiky a studenty, jak byste je zhodnotila?

Byť vás politici vždycky můžou překvapit, plus minus víte, co od nich můžete čekat. Znáte je z poslanecké sněmovny, tušíte, jak budou argumentovat, dokážete se na ně připravit. Na studenty ne. Vidíte je poprvé v životě. Jaké použijí argumenty a jak budou obratní, pocítíte až přímo na místě. V tom byl podle mě ten největší rozdíl… ono kouzlo okamžiku :-) … a pak byl neuvěřitelný balsam na duši fakt, že studenti se opravdu snažili odpovídat na dotazy, které jsem jim položila. Zatímco leckterý politik si rád říká, co chce on…

Co si z debat se studenty odnášíte?

Nikdy nepodceňuj soupeře. Studenti mě příjemně překvapili, že se na debatu opravdu připravili. Čekala jsem, že budou mít zevrubné znalosti o Evropské unii, a detaily, že jim zůstanou v mnoha ohledech utajeny.

Výkony zúčastněných týmů byly určitě různě kvalitní co do obsahu i formy, překvapilo Vás něco?

Párkrát mě rozesmála jejich argumentace. Ale líbilo se mi, že si stáli i za sebevětším nesmyslem, protože už z nich jednou “vypadl”. A hájili ho do roztrhání těla… :-)

Potýkali se studenti s nervozitou, nebo to zvládali bez větších problémů?  

Na pár z nich nervozita vidět byla, ale spíše byli v přesile ti, kteří jako by vůbec tuto emoci neznali…  

Myslíte si, že projekty jakým byl i projekt Kavárna Evropa mají smysl?

Určitě. Kromě toho, že si studenti rozšiřují povědomí o EU, zároveň se učí prosazovat svoje argumenty a v neposlední řadě řeční před mnoha dalšími lidmi. A to kolikrát bývá problém, ne každý to zvládne. A čím dřív se to učíte, tím jednodušší pak budete mít život v pracovním životě… 

Jdi zpět